Strona główna > Windykacja > Czy warto iść do sądu?

Czy warto iść do sądu?

Jeśli spróbowałeś już wszystkiego, aby zmobilizować dłużnika do dobrowolnej i polubownej spłaty i nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu to możesz iść z tą sprawą do sądu. Nie wiem jakie wym macie podejścia do sądownictwa ale ja spotkałem się z dwoma po przeciwnych biegunach leżącymi.
1) nie warto iść do sądu, bo to kosztuje, trwa bardzo długo a na końcu i tak nie przynosi rezultatu.
2) warto iść tylko do sądu bo jak się ma racje to zawsze się wygra.

I jedno i drugie ma w sobie ziarnko prawdy, ale i ma kilka ziarenek fałszu. Po pierwsze czy warto iść do sądu? Tak, moim zdaniem warto, gdyż większość spraw które tam oddaje w końcu się spłaca. Ale też nie wszystkie, niektóre nakazy mogę powiesić sobie na ścianie, tu nic się nie da zrobić. Jeśli masz jednostkowego dłużnika i akurat trafisz na taką sprawę gdzie tylko władowałaś pieniądze i nie odzyskałeś nic, to na pewno będzie uważał jak osoba z grupy pierwszej, no i dodatkowo będziesz o tym rozpowiadał wszystkim dookoła. Tak jesteśmy już skonstruowani, my Polacy 🙂

To kosztuje, tak owszem trzeba ponosić koszty, ale tak naprawdę nie są one jakoś wygórowane, jeśli ktoś jest ci winien 5000, to opłata od wpisu wynosi 5% w przypadku postępowania zwykłego (czyli dla nie matematyków 250) lub 100 zł w sprawie rozpoznawanej w trybie upominawczym. Dodatkowo po uprawomocnieniu się 3/4 opłaty jest zwracane na nasze konto (lub przez pocztę do naszych rąk).

czy trwa to bardzo długo, to nie mogę powiedzieć ani tak, ani nie, bo kilka spraw miałem które rozwiązały się błyskawicznie, ale mam też takie, które ciągną się ponad rok lub dwa, wszystko zależy od sądu, jego obłożenia i oczywiście od samego dłużnika, bo można w świetle naszego Polskiego prawa tworzyć obstrukcję procesową i nie być za to pociągnięty do odpowiedzialności, sam zna możliwości do przedłużania postępowania dosłownie w nieskończoność.

Czy przyniesie nam to rezultat? Kiedyś badając styl rozmowy telefonicznej jednej firmy windykacyjnej, mój kolega powiedział przez telefon do windykującej go Pani, „z pustego to nawet Salomon nie naleje”. Zdanie to utkwiło mi w pamięci i ciągle je widzę przed oczyma pisząc wniosek egzekucyjny. Czyli ostatnie zdanie malkontenta jet już dość prawdziwe, może to nam nie przynieść żadnych korzyści. Pracując w firmie windykacyjnej zwiększamy swoje szanse wyszukując nieruchomości i ruchomości dłużnika, konta bankowe, wierzytelności innych osób i wszystko inne z czego da się prowadzić egzekucję. Ale zdarza się i tak, że nie nalejemy nic bo z pustego… Z tym trzeba się liczyć i czasem warto dług sprzedać od razu firmie windykacyjnej, niż narazić się na koszty i nic z tego nie mieć. Ale decyzja o tym winna być zawsze przemyślana w pryzmacie indywidualnego przypadku. A zadając pytanie sobie „czy warto iść do sądu” powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dłużnik teraz lub w przyszłości będzie miał jakiś majątek, z którego mógłbyś się zaspokoić.

A czy warto do sądu nie iść? No to przyjrzyjmy się jeszcze entuzjaście. Po pierwsze, czy masz wystarczające dowody na poparcie swoich tez przed sądem. Nasze subiektywne przekonanie o tym, że mamy rację nie wystarcza. Po pierwsze obowiązek udowodnienia faktów spoczywa na nas. Musimy zrobić to w postępowaniu np. gospodarczym od razu, przy pierwszej czynności. Późniejsze powoływanie nowych dowodów nie wchodzi w rachubę, bo mamy w tym postępowaniu zasadę prekluzji dowodowej.
Po wtóre, czy jesteś do tego właściwie przygotowany merytorycznie? Co prawda w postępowaniu bez pełnomocnika, sąd ma obowiązek pouczania i naprowadzania, ale co ci z naprowadzania, jeśli nie umiesz zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Rozmawiałem z jednym sędziom, który mówił, że czasami jest mu przykro gdy osoby bez pełnomocników, a za radą jakiegoś doradcy prawnego starały się w sądzie dochodzić swoich praw i choć miały rację to sprytniejszy przeciwnik wygrywał sprawę, która mając powagę rzeczy osądzonej, nie nadawała się do dalszego wzruszenia. Jeśli nie jesteś biegły w procedurze sądowej, to warto skorzystać z wiedzy specjalistycznej

Tak więc, czy warto iść do sądu? Weźcie wszystkie za i przeciw i zdecydujcie sami.

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: