Strona główna > Windykacja > Faktoring, a z czym się to je?

Faktoring, a z czym się to je?

Cóż to takiego usługa faktoringu? Już wyjaśniam. Faktoring polega na wykupie przez jeden podmiot (faktora) pieniężnych, najczęściej krótkoterminowych wierzytelności handlowych. Ale w odróżnieniu od klasycznego wykupu windykacyjnego, wykupu dokonuje się przed terminem ich zapadalności (wymagalności). Wykupu dokonuje się oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem i można to zrobić z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika lub wykup bez ryzyka. Czyli faktoring to taka cesja wierzytelności, zanim się okaże że nasz dłużnik to oszust i nie chce nam nic oddać.

Co zatem robią takie przedsiębiorstwa faktoringowe?
* windykacja wierzytelności (od bardzo wczesnego etapu);
* przejęcie ryzyka niewypłacalności;
*finansowanie faktoranta (tego podmiotu co sprzedaje)

Podobnie jak przy cesji wierzytelności, dłużnik winien zostać poinformowany o przeniesieniu własności wierzytelności.

Jak już wyżej napisałem, faktoring może przybrać kilka form. I tak mamy :
*faktoring właściwy (pełny), bez prawa regresu faktora wobec faktoranta (kupującego wobec sprzedawcy wierzytelności)
*faktoring niewłaściwy (niepełny) – z prawem regresu, tu faktor nie przejmuje na siebie ryzyka niewypłacalności dłużnika
*mieszany, czyli częściowo właściwy i częściowo niewłaściwy.

Faktoring właściwy jest drogi, gdyż faktor w przypadku gdy zapłaci nam za wierzytelność, której nie odzyska, musi sobie powetować jakoś tą stratę. Ale z naszego punktu widzenia jest najbardziej korzystny, gdyż po sprzedaży wierzytelności, My nie musimy się martwic co dalej się z nią dzieje i jeżeli mamy odpowiednio wyliczoną cenę produktu (czyli w cenę wliczone jest wynagrodzenie faktora) to możemy prowadzić sobie najbardziej bezpieczną formę interesów. Na pewno dla wielu przedsiębiorców jest to wygodne i pomimo wyższych kosztów decydują się na takie rozwiązanie. Jeśli policzyć koszt kredytu, ewentualne dodatkowe nakłady związane z jego obsługą, a następnie koszt i czas włożony w odzyskiwanie wierzytelności, na końcu koszt wygaszania wierzytelności nieściągalnej, to może się okazać, że faktoring (ten drogi) jest jednak tańszy. Państwo sami najlepiej będą wiedzieć, czy im się to opłąca czy nie.

Faktoring niewłaściwy ma już funkcję wyłącznie finansowania, gdy dłużnik odmówi zapłaty do rąk faktora, ten zwróci się do nas o zapłatę. Jakie korzyści? No jeśli czytając mój poprzedni wpis „czy warto sprzedawać na kredyt doszliście do wniosku, że warto, a nie macie na tyle środków, aby je inwestować z pomocą przychodzi nam właśnie ten rodzaj faktoringu. Jednak tu nie mamy spokojnej głowy, musimy w razie niepowodzenia dochodzić od dłużnika naszej wierzytelności z pomocą firmy windykacyjnej lub na własną rękę.

Co do formy mieszanej, łączy ona zalety lub wady obu w/w faktoringów, czyli jest droższa od faktoringu niewłaściwego (choć tańsza od właściwego) ale różnicą jest zastosowanie limito kwotowego. Czyli faktor nam mówi, kupuję od ciebie wierzytelności przyszłe, i wiem, ze w obrocie gospodarczym niepłacenie długów się zdarza. W twojej branży na poziomie 25% , tak wiec do tej kwoty jeśli będą długi, wszystko jest ok, jeśli przeterminowań będzie więcej, ryzyko niewypłacalności przechodzi z powrotem na ciebie.

To bardzo ogólnie o faktoringu.
W którymś z kolejnych cykli napiszę o nim trochę więcej szczegółów.
Jeśli oczywiście jesteście zainteresowani odpowiedzią na szczegółowe pytania można do mnie pisać.

Reklamy
Kategorie:Windykacja
  1. Sierpień 7, 2012 o 12:51 pm

    Dodam że faktoring bardziej się opłaca niż kredyt, wiem to z doświadczenia.

  2. AOW
    Wrzesień 27, 2013 o 12:56 pm

    Często banki zajmują się faktoringiem. Bądź co bądź są w branży finansowej, mają pieniądze, mają doświadczenie z kredytowaniem. Jednak bardzo często nie interesują ich mali klienci. Istnieją firmy, które zajmują się wyłącznie faktoringiem, ale nawet wśród nich tylko niektóre mają minimalnych wymagań odnośnie obrotów.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: